Kuş doktoru, hastalıklar ortaya çıkmadan teşhis edilmesi ve önlemlerin alınması açısından oldukça önemli rol oynamaktadır.Doğru kuş veterineri, kuşlarınıza bakmanıza ve onları tam sağlıklarına kavuşturmanıza yardımcı olur.

Kuşlar kolay bir şekilde hasta olabilen canlılardır. Özellikle ev kuşlarında hastalıkların görülmemesi için yılda en az 2 defa sağlık kontrolünden geçirilmesi önerilmektedir. Kliniğimizde genel muayeneler ile alakalı bütün işlemleri düzenli olarak uyguluyor ve kuşunuzun sağlığı konusunda sizleri bilgilendiriyoruz. Kuşlar için yapılan genel muayeneler ve testlerin sonucunda hayvanın iç organlarının durumları görülmektedir. Bilgiler ışığında gerekli önlemlerin alınması oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bunun haricinde kuşlarınız için tırnak, kanat ve gaga bakımları tarafımızca yapılmaktadır.

Kuşların ve egzotik hayvanların hastalıkları ve tedavileri aynı zamanda bakımları diğer evcil hayvanlara göre daha farklıdır. Bundan dolayı kuş ve egzotik hayvanların bakımının ve tedavisinin özel eğitim almış kişilerce yapılması önerilmektedir. Kuş veterineri bu konuda öne çıkmaktadır. Kuş veterineri, evcil kuş ve egzotik hayvan hastalıkları hakkında gerekli bilgiye sahiptir.

Kuş veterineri, kuşların tedavisi ve hastalık tespitinin yanı sıra bakımları ile de uğraşmaktadır. Kuşların tırnaklarını kesmek oldukça zahmetli ve riskli bir işlemdir. Bundan ötürü işi bilen bir kişinin yapması önerilmektedir.

Evcil kuşların birçoğunun tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi önerilmektedir. Fakat bilinçsizce kesilen tırnaklar hayvanda çok ağrılı bir durumu ortaya çıkarabilir. Veteriner tarafından işlemlerde kuşun tırnağının içerisindeki ince renkli kırmızı kan damarlarına dikkat edilerek işlem uygulanmaktadır. Kanarya ve muhabbet kuşu gibi kuş türlerinde bu işlem diğer kuş türlerine göre daha basittir. Genellikle tırnakları beyaz olan bu hayvanların tırnakları kolay olarak kesilebilir.

Hekim tarafından kuşların beslenme işlemleri önemli bir şekilde incelenmektedir. Kuşların türüne ve cinsine göre yapılan bu işlemler sonucunda kuşlara özgün bir beslenme listesi çıkarılır.

Kuşlarda görülen rahatsızlıkların çok büyük bir bölümü sağlıksız ve yanlış beslenme sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bunlara ek olarak ise farklı türlerdeki kuşların beslenme ihtiyaçları ise farklılık göstermektedir. Ay çekirdeği bu hayvanların en büyük düşmanı olmakla beraber Epilepsi krizlerine de sebep olabilmektedir. Ayrıca A vitamini ve Kalsiyum eksikliklerine de sebep olabilmektedir.

Kuşlardaki gaga bakım işleri hekim arkadaşlarımız tarafından profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Kuşların gagaları yaşamları süresince sürekli olarak uzamaya devam eder. Her ne kadar kuşlardaki gagalar zaman içerisinde kendi kendine aşınabilse de bazen gaga sorunları ortaya çıkabilir. Bu durumlarda ise veteriner hekim ya da kuş doktoru tarafından yardım alınması gereklidir.

Yanlış gaga kesimi kuşlarda şiddetli bir ağrıya yol açabileceğinden dolayı kuşların yemlerin yemelerine engel olur. Kuş gaga bakımının ve kesimin profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir. Lütfen kuşlarınızın gagalarını kendi başınız ev ortamındaki malzemelerle kesmeye çalışmayın.

Kliniğimiz kuşların hastalıklarının erken bir şekilde teşhis edilip önlenmesi için laboratuvar imkanlarından sık bir şekilde faydalanmaktadır.

Kuşların rahatsızlıklarının teşhis işlemlerinde laboratuvar muayeneleri oldukça önemlidir. Kan testleri içerisinde kuşların iç organlarının fonksiyonları, şeker ve kalsiyum seviyeleri kontrol edilir. Bu kontroller kuş doktoru tarafından yapılarak o anki durum üzerinde bilgi edinmekteyiz. Dışkı tahlillerinde ise kuşlar üzerinde bağırsak parazitlerini ve hastalık yapıcı etkenleri araştırıyoruz. Ayrıca yine dışkı testleriyle beraber kuşlarda kuruma hastalığı şeklinde bilinen Megabacteria hastalığının da etkenini araştırmaktayız. Bu hastalık kuşları için öldürücü bir potansiyele sahiptir.

Kuşlardan insanlara bulaşma ihtimal olan, üst solunum yollarındaki hastalığa sebep olan Klamidya Psittaci testleri 30 dakika içerisinde yapılarak sizlere bildirilir.

Kuş veteriner hekimleri, kuşlardaki kanat ayarının yapılmasında profesyonel olarak rol alan kişidir. Kuşlardaki kanat ayarlarının doğru yapılması oldukça önemlidir.

Kanat ayarlarının yapılması yani belirli kanatların kısaltılması hem eviniz hem de kuşunuz için koruyucu olabilir. Bu işlem genel olarak ağrısızdır. Kuşunuzun ev içerisindeki uçuş yeteneklerini kısıtlayan bir uygulama olmakla beraber, hayvanın tehlikeli alanlara uçarak konmasına da engel olur. Bu işlemin profesyonel kuş veterineri tarafından yapılması gerekir. Yanlış kesilen kanatlar göğüs derisinin üzerinde ciddi zararlara neden açtığı bilinmektedir. Tecrübesiz kişiler tarafından kanat ayarlarının yapılması engellenmelidir. Kuşlarda kan tüylerinin kesilmesi hayati kanamalara neden olabilmektedir.

Kanat ayarı kuş veterineri tarafından profesyonel bir şekilde yapılır. Bu nedenden dolayı da estetik görüntüsünü korur. Kanat ayarı konusunda lütfen uzman kişilerle iletişime geçiniz.

Posted in Kuş Sağlığı

Yorum Yap

Türkiye'nin tam donanımlı veteriner kliniği olmanın grurunu yaşıyor , tüm patili dostlarımızı kliniğimize bekliyoruz.