Hayvanlar da tıpkı insanlar gibi hastalanabilir. Eğer kedi besliyorsanız, sağlık sorunları yaşamaması için gerekli aşıları yapılmalıdır. Yetişkin ve yavru kedi aşı takvimi bu nedenle önemlidir.

Bir canlı sahiplenildiğinde insanların yaşam öncelikleri de değişir. Onların sağlığı her zaman öncelik kazanmaktadır. Aşılar burada devreye girerek, evcil hayvan sahiplerine yardımcı olmaktadır. Kediler ilk doğdukları zaman güçlü bağışıklık sistemlerine sahip olmamaktadır.

Her ne kadar annelerinden süt alsalar da bu geçici bir süre koruma sağlamaktadır. Ayrıca bu bağışıklığın süresi, her kedi yavrusunda farklılık göstermektedir. Ancak genel anlamda 8 ile 18 haftaya kadar olan sürede etkisini korumaktadır.

Dolayısıyla bu süre zarfında, yavru kediler farklı hastalıklara karşı daha güçlü olabilir. Ancak bu sürenin sonuna gelindiğinde, oldukça güçsüz bir yapıda olurlar. Aşılar da burada deveye girerek, onların sağlıklarını korumaya yardımcı olur. Kediniz varsa yavru kedi aşı takvimi takibi yapmak, bu nedenle çok önemlidir. Bunların aksatılmadan yapılması gerekir.

Kedi Aşı Takvimi

Yavru Kedi Aşı Takvimi

Yavru kediler her insan tarafından tatlı bulunur. Ancak bu tatlılıkları sağlıklarının da güçlü olduklarını göstermez. Güçlü bir şekilde sağlıklarını devam ettirebilmeleri için, gerekli besinleri almaları gerekir. Anne sütü 8-18 hafta arasında onlara yardımcı olur. Bunlar genel hatlarıyla kuduz, karma ve lösemi aşılarıdır.

Kedi lösemi aşısı dahil onlara yapılan tüm aşılar, uygulaması önerilen aşılardır. Temel olmayan aşıların uygulanması gerekmemektedir. Bunlar kedi sahipleri tarafından değil, veterinerler tarafından yapılmaktadır. Aşı takvimi ve uygulamaları kedilerin aşı zamanlarına göre farklılık gösterebilse de genel hatlarıyla şu şekildedir;

  1. İç ve dış parazit aşıları: 6 ve 8 hafta
  2. Karma aşı: 8 ile 10 hafta
  3. Lösemi aşısı: 9 ile 11 hafta
  4. Karma aşı tekrarları: 10 ile 12 hafta
  5. Lösemi aşı tekrarları: 11 ile 13 hafta
  6. Kuduz aşısı: 12 ile 14 hafta

Aşılar ilk önce iç ve dış parazit aşıları ile başlamaktadır. Bağışıklık sistemi henüz devam etse de bu dönemde iç parazitler sıklıkla görülmektedir. Belirtiler farklı olsa da kilo kaybı, halsizlik, kusma gibi durumlarla kendini gösterir.

Yavru kediler ikinci ayını doldurduktan sonra da karma aşılar yapılmaktadır. Bunlar kedilerde sıklıkla karşılaşılan viral enfeksiyonlara yönelik korumalar sağlamaktadır. 8-10 haftalıkken uygulanarak, iki hafta geçmesi ardından tekrarlanır.

Buna ek olarak kedi lösemi aşısı da vardır. Bunun her yıl tekrarlanması tavsiye edilir. Yüzde 100 oranda koruyuculuğu olmasa da üreme sorunları, enfeksiyon gibi durumlara karşı çözüm sunabilir. Kuduz aşısı 3 aylığı doldurduktan sonra yapılmaktadır. Kuduz aşısı 3285 sayılı yönetmelik çerçevesinde yasal bir zorunluluktur.

Yetişkin Kedi Aşı Takvimi

Kedilerde yetişkinlik 1 yaşlarını tamamlamaları ardından başlamaktadır. Bu süre zarfında düzenli aşılanmaları gerekir. İlk senelerinde yavruluk zamanlarında gerçekleştirilen temel aşıların yenilenmesi tavsiye edilir. Ancak bunun için veterinerlere danışılmalıdır.

Yetişkin kedi aşı takvimi bunun haricinde veterinerler tarafından belirlenir. Zira ilk aşıları olduktan sonra, ardından gelen aşı buna göre belirlenmektedir. Veteriner hekim bu tarihi belirtmekte olup geldiğinde vakit kaybetmeden gidilmelidir. Aksatılması hastalanmalarına neden olabilir.

Kedilerin aşılanma sürecinde dikkat edilmesi gerekenler de vardır. Örnek olarak kuduz aşısı için yavru kedinin 3 aylığı doldurması beklenir. Takvim veteriner hekimle beraber tespit edildiğinde, buna uyum sağlanmalıdır.

Ayrıca hamile bir kediye aşı yapılmamaktadır. Ancak aşı prospektüsü özel olarak yapılabileceğini belirtiliyorsa istisnalar mevcuttur. Genel olarak hamile kalması planlanan bir kedinin aşı planı, buna uygun bir şekilde planlanmaktadır.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir