Kedi sahiplerinin bilmesi ve kedilerine uygulatması gereken aşı gruplarından birisi de karma aşılardır.Kediler de karma aşı mutlaka önemsenmeli ve zamanında uygulanmalıdır.Uygulanmayan veya zamansız vurulan aşılar bazen hastalıklar karşısında geç alınmış bir koruma kalkanı olabilmektedir.

Gelin karma aşı nedir ? ne işe yarar ? inceleyelim.

Kedilere de tıpkı insanlar gibi aşılar yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de karma aşıdır. Kedilerde karma aşı ne işe yarar diye bakıldığında ;

 • Feline Calicivurus
 • Feline Rhinotrachetis
 • Feline Calicivirus

Ve Viral birçok hastalıktan kedimizin korunduğunu bilmeliyiz.Her ne kadar genel düşünce kedilerin 9 canı olduğu yönünde olsa sahip oldukları tek can bir tanedir. Eğer aşı yapılmazsa yakalanabilecekleri hastalıklar onları öldürebilir. Örnek olarak Feline Panleukepenia viral bir hastalık olarak yavru kedilerin ölümüne neden olabilmektedir. Aşı olmak bundan korunmalarını sağlar.

Anne sütü sadece insanlarda değil, canlılarda da önemlidir. Bu nedenle aşı takvimi de buna göre düzenlenir. Bu 6 ile 8 haftalık süreçte başlar. Yavru kediniz 6 haftalık olduğunda ilk önce karma aşı 1 uygulanır.

9 haftalığa ulaştığında ise bunun ikinci versiyonu yapılmaktadır. Kedinizi ister sokaktan isterseniz bir evden, barınaktan sahiplenmiş olun aşıları yaptırılmalıdır. Kedilerde karma aşı ne işe yarar daha sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmelerini, daha canlı ve aktif bir şekilde sizinle oyun oynamalarını yardım etmektedir.

İnsanlar kendi sağlıkları söz konusu olduklarında gerekli aşıları yaptırarak, hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır. Ancak konu hayvanlara geldiğinde bu soru işaretleri bırakmaktadır.

Aşılar sadece insanlarda değil, tüm canlılarda büyük öneme sahiptir. Eğer onların hastalığa yakalanmasını istemiyorsanız, düzenli aralıklarla aşılarını yaptırmanız gerekir. Zira kedilerde viral enfeksiyon riski yüksektir. Söz konusu aşıların amacı, bağışıklık sistemlerini güçlendirmektir.

Deri altına yapılmakta olan karma aşılar öncesinde iç ve dış parazit aşıları yapılmalıdır. Bunlar tamamlandıktan sonra karma aşıya geçilmektedir.

Karma aşı kedilerin sadece hastalığa yakalanıp zayıf düşmesini önlemek için değildir. Bazı hastalıklar ölümlerine neden olabilir. Güçlü bir bağışıklık sistemi onları koruyacaktır. Karma aşı bu açıdan onlar 1.5-2 aylık olduklarında yapılmaktadır.

Aşının ikinci dozu ise 21 gün sonra gerçekleştirilmektedir. Üçüncü doz karma aşı ise 16 haftalık olduğundadır. Bir yaşlarını doldurmaları ardından, yılda bir kez olurlar. Bunu veteriner takip etmekte olup bu doğrultuda kedi sahiplerine bilgi vermektedir.

Dolayısıyla sadece size söylenen gün geldiğinde veterinerinize gitmeniz gerekir.

Kedilerde karma aşı ne işe yarar onların sağlığını korumak, zayıf düşmelerini, ölmelerini önlemek üzere yapılmaktadır. Karma aşılar bu bakımdan şu gibi faydalar bulundurmaktadır;

 1. Kedi griplerine koruma sağlar.
 2. Kedi gençlik hastalığına koruma sağlamaktadır.
 3. Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonuna koruma sağlar.
 4. Kedi nezlesine koruma sağlar.

Kediniz aşı olduktan sonra bu onun karnesine veteriner tarafından işlenecektir. Burada hem siz hem de veteriner kolay bir şekilde takip edebilmektedir.

 1. Kedi griplerine koruma sağlar.
 2. Kedi nezlesine koruma sağlar.
 3. Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonuna koruma sağlar.
 4. Kedi gençlik hastalığına koruma sağlamaktadır.

Kediniz aşı olduktan sonra bu onun karnesine veteriner tarafından işlenecektir. Burada hem siz hem de veteriner kolay bir şekilde takip edebilmektedir.

Çoğu kedi bir aşı olduktan sonra yan etki göstermemektedir. Ancak kedi karma aşı yan etkileri sahipleri tarafından sıklıkla incelenmektedir. Burada bir takım yan ektiler kendini gösterebilmektedir. Arlarından bazıları şu şekildedir;

 1. İshal
 2. İştah kaybı
 3. Uyuşukluk durumu
 4. Ateş
 5. Aşı bölgesinde şişlik, kızarıklık ya da sertlik
 6. Topallık
 7. Kurdeşen oluşması

Bunlar haricinde alerjik reaksiyonlar da meydana gelebilmektedir. Dolayısıyla kedinizi aşı yaptırmışsanız, bunlara karşı uyanık olmanız, göstermesi halinde vakit kaybetmeden veterinere götürmeniz önerilir.

Kedinizi yavru halde almışsanız, aşı planlamalarını en kısa sürede veteriner ile beraber yapmanız gerekir. Bu onların daha sağlıklı olmalarına yardımcı olacaktır. Karma aşıyla ilgili tüm bilgileri veteriner de size aktaracaktır.

Yorum Yap

Türkiye'nin tam donanımlı veteriner kliniği olmanın grurunu yaşıyor , tüm patili dostlarımızı kliniğimize bekliyoruz.