Kediler belirli bir yaşa geldikten sonra kısırlaştırma ihtiyacı doğabilir. Bu sevimli hayvanlar genellikle 4-6 aylıkken cinsel olgunluğa erişirler. Kısırlaştırma işlemi ağırlıklı olarak yaklaşık 6 aylıkken gerçekleştirilir. Birçoğu ev ortamında büyüdüğü içinde bu dürtü olumsuz bir etki yaratabilir. Kedilerde kısırlaştırma plansız gebeliklerin önüne geçer. Ek olarak bulaşıcı hastalıkların ve sosyal olmayan davranışların riskini azaltır.

Kediler Neden Kısırlaştırılır?

Dişi veya erkek fark etmeksizin, bilinçli kedi sahipleri kısırlaştırma konusunda erken davranarak veteriner hekim kontrolünde bu işlemi gerçekleştirir. Bu işlem hem kediler hem de sahipleri için sayısız avantaj barındırmaktadır. Başlıca avantajlar şunlardır:

  • Kısırlaştırma, kedilerde özellikle üreme hormonları üzerinde etkili olduğu için dişi kedilerde bu hormonun azlığıyla aşırı sevme ve saldırganlık gibi davranışların azalmasına katkı sağlar.
  • Erkek kedilerde işaretleme ve bölgesel mücadele gibi davranışları azaltır.
  • Kısırlaştırma işlemi kanser, polikistik yumurtalıklar ve metritis gibi ciddi rahim hastalıklarının riskini ortadan kaldırır.
  • Üreme hormonları nedeniyle meydana gelebilecek kavgaları azaltır.
  • Sokak hayvanlarının çok olduğu bölgelerde kedi popülasyonunun kontrol altına alınmasını sağlar.
  • Plansız gebelikler nedeniyle yavru kedilerin sokağa atılma riskini düşürür.
  • Erkek kediler, doğru zamanda kısırlaştırılmadıkları takdirde kaçma eğilimi gösterebilirler.

Kedi Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

Kedi kısırlaştırma işlemini gerçekleştirmeden önce bu kararın kedi ve sahibi için doğru karar olup olmadığı saptanmalıdır. O nedenle öncelikle veteriner hekime danışılmalıdır. Hekim kontrolünde kedinin yaşı, cinsiyeti ve genel sağlık durumu gözden geçirilerek karara varılır. Veteriner hekim kısırlaştırmanın faydalı olduğunu düşünüyorsa kedi sahibini detaylı bir şekilde bilgilendirecektir. Operasyon öncesi anestezi uygulaması yapılacağı için kedinin 6-8 saat boyunca herhangi bir şey yememesi gerekir. Bu sayede anestezi etkisi daha hafif ve sorunsuz olur. Ayrıca kısırlaştırma işleminin 2-3 saat öncesine kadar su içmemesine de özen göstermelisiniz. Eğer kedinizin geçmiş dönemlerde geçirdiği herhangi hastalık ya da ameliyat geçmişi varsa, operasyon öncesinde mutlaka veteriner hekime bildirmelisiniz.

Operasyondan önce dikkat edilmesi gereken bir başka hususta kedi kısırlaştırma yaşıdır. Veteriner hekimlerin büyük bir çoğunluğu kedilerin cinsel olgunluğa eriştikleri dönemin 4-6 ay olduğunu vurguluyor. Hem dişi hem de erkek kediler için cinsel olgunluğa eriştikleri yaştan itibaren kısırlaştırma işleminin yaptırılması tavsiye ediliyor. Özellikle dişi kedilerin kısırlaştırılma işleminden önce kapsamlı bir muayeden geçmesi gerekiyor. Kedinizin yaşının kısırlaştırılmaya uygun olup olmadığı hekim kontrolünden itibaren tarafınıza bildirilecektir. Kedi kısırlaştırma operasyonlarında erkek ve dişi kedilere farklı işlemler uygulanır. Öncelikle kısırlaştırma işlemine başlanmadan önce kedi genel anestezi altına alınır. Dişi kedilerde bu işlem ovariohisterektomi olarak adlandırılır. Yapılan işlem sırasında rahim ve her iki yumurtalıklar çıkartılarak operasyon tamamlanır. Erkek kedilerde ise kısırlaştırma işlemine kastrasyon adı verilir. Bu işlem de her iki testisin çıkartılması ile yapılır.

Kısırlaştırma işlemi evcil hayvanlar için son derece rutin bir işlem olsa da kedi sahiplerinin bu işlemi güvenilir hekimler tarafından yapılmasını isterler. Bu nedenle hayvan sahiplerinin bir kısmı kısırlaştırma işlemi sonucunda oluşabilecek komplikasyonlardan endişe eder. Operasyon sonrasında kediye verilen ağrı kesiciler ve rahatlamasını sağlayacak ilaçlar hekim doğrultusunda uygun dozda verilmelidir. Bu ilaçlar kısırlaştırma sonrası ağrılarını azaltır. Genellikle kediler operasyon sonrası çabucak toparlanıp sağlıklı bir şekilde yuvalarına dönerler. Kısırlaştırma işleminden sonra kedinize uygulayacağınız bakımda en az operasyon kadar önemlidir. Operasyondan sonra kediniz biraz bilinçsiz olabilir. Bu durum anestezinin etkisinden kaynaklıdır ve gayet normaldir. Kediniz birkaç saat sonra kendine gelecektir.

Posted in Genel

Tagged

Yorum Yap

Türkiye'nin tam donanımlı veteriner kliniği olmanın grurunu yaşıyor , tüm patili dostlarımızı kliniğimize bekliyoruz.