Köpeklerde Corona virüsüne karşı bir aşı bulunmaktadır. Bu aşı özellikle yavru köpeklere uygulanır ve virüsün yayılmasını ve kötü etkilerini önlemeye yardımcı olur. Aşı genellikle iki doz halinde uygulanır.

Yeni doğmuş köpeklere de yapılabilen corona aşısı yaş ilerlemeye devam ettiği müddetçe yapılmalıdır. Yetişkinlik döneminde senede bir kere yapılması yeterli olmaktadır. Yavru dönemde 2 doz olarak yapılır ve her sene tekrarlanması önerilir. Dolayısı ile köpeklere yapılan aşılar arasında Corona aşısı da bulunmaktadır. Köpeklerde Corona virüs enfeksiyonu için uygulanan bu aşının mutlaka yaptırılması gerekir.

Köpek Corona Aşısı

Köpekler için Corona aşısı Corona virüs enfeksiyonu için yapılan bir aşıdır. Köpeklerde sık sık karşılaşılan bir enfeksiyon türü olduğu için mutlaka aşı yaptırılması gerekmektedir. Hastalığa karşı önlem alınabilmesi ve tedavi aşamasında gecikilmemesi için aşı tavsiye edilir. Yavru köpeklere yapılan ve daha sonra yetişkin köpeklere de süreç içerisinde yılda bir kere yapılması tavsiye edilen bir aşıdır.

Pek korona aşısının içeriği, köpeklerin bu virüsten korunmasına odaklanır. Virüsün semptomlarını azaltma noktasında da işe yaradığı bilinmektedir. Veteriner hekim kontrolünde yapılması gereken bir aşılar arasında bulunur. Köpek Corona aşısı özellikle köpeklerde ölümcül sonuçlara sebep olabilen gençlik hastalığının tedavisi için de önemli bir parçadır.

Corona Virüs Köpeklere Ne Yapar?

Corona virüsün köpeklere etkisi farklı şekilde olabilmektedir. Bu virüs köpekler üzerinde hem birbirinden bağımsız hem de dolaylı olarak bağımlı olan hastalıklara sebep olur. Hem bu virüs ile karşılaşmamak hem de olası yan etkilerden korunmak adına mutlaka yavru köpeklere corona virüs aşısının yaptırılması gerekir. Corona virüs aşısı yaptırıldığı takdirde Corona belirtilerine yakalanma oranı düşer. Corona virüsünün köpekler üzerindeki etkisi şu şekilde sıralanabilir:

 • Gençlik hastalığını tetikler
 • Hepatisis yaratır.
 • Parvovirus hastalığına sebep olur.
 • İştahsızlığa neden olur.
 • Köpeğin canının yanmasına sebep olur.
 • Köpeğin halsizleşmesini sağlar.
 • İshale sebep olur. Çoğu zaman dışkının içerisinde kan da bulunur.
 • Depresyona zemin hazırlar.

Köpekler için Corona Virüs Aşısı Nerede Yapılır?

Köpeklere Corona virüs aşısı yaptırmak için gidilmesi gereken yer veteriner klinikleridir. Tam teşekküllü kliniklerde, en doğru ve ideal şartlarda yapılacak olan aşının aksatılmaması gerekir. Köpeklerde Corona virüs enfeksiyonu ölümcül sonuçlara sebep olabilmektedir. Enfeksiyonun bulaşıcı olması da farklı hastalıklara ve hastalıkların yayılmasına zemin hazırlar. Dolayısı ile iyi ve güvenilir bir veteriner kliniğinde Corona virüs aşısının yaptırılması gerekir.

Köpekler için Corona Virüs Aşısı Ne Kadar?

Köpekler için Corona virüs aşısının fiyatı değişkenlik göstermektedir. Fiyatları etkileyen birçok unsur bulunur ve bu unsurlar arasında şehir, klinik, hekim ve aşı yer alır. Farklı şehirlerde ve farklı lokasyonlarda ücretlendirmeler değişebilmektedir. Net ve sabit bir ücretlendirme ile karşılaşılmaz. Bu sebep ile veteriner klinikleri ile doğrudan iletişime geçilmesi gerekir.

Köpekler için Corona Aşısı Kaç Kere Yaptırılır?

Köpeklerde Corona aşısı yaptırma sayısı değişmektedir. Yetişkin köpeklerde aşının miktarı yılda bir olarak belirlenmiştir. Yılda 1 doz Corona aşısı yaptırmak yetişkin köpekler için yeterlidir. Yavru köpekler için ise yılda iki doz şeklinde Corona aşısı yaptırılması önerilir. Corona aşısının hangi şartlarda, kaç doz ve hangi sıklık ile yaptırılması gerektiği köpeğin yaşı ve cinsine göre de değişiklik gösterebilir. Bu sebep ile mutlaka uzman bir veterinerden görüş alınmadan kişilerin aşı yaptırmaması önerilir.

Yavru Köpeklere Hangi Aşılar Yapılır?

Yavru köpeklere yapılan aşılar 4 gruba ayrılmaktadır. Her grup içerisinde farklı bir aşı türü bulunur. Yavru köpeklerin aşılarına odaklanmak gerekir ve her aşı zamanında yapılmalıdır. Çıkarılacak olan aşı takvimine bağlı kalınmalıdır.

Özellikle ilk aşılar önem taşımakta olup ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi noktasında hayati değerleri bulunur. Yavru köpeklere yapılan aşılar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bordotella Aşısı: Çoğunlukla barınakta ve toplu alanlarda yaşayan yavru köpeklere uygulanan bir aşı türüdür. Köpeklerin daha sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için uygulanır. Olası hastalıkların ve enfeksiyonların önüne geçer. Korunmak ve güvenliği sağlamak için bordotella aşısı yaptırılması tavsiye edilir.
 • Corona Aşısı: Corona virüsü sebebi ile yapılan bir aşı türüdür. Hastalığın bulaşmaması, bulaştığı takdirde semptomların daha az hissedilmesi gibi avantajları bulunur. Her yavru köpeğe yaptırılması tavsiye edilir.
 • Karma Aşı: Tüm köpeklere yaptırılması önerilen ve zorunlu tutulan bir aşı türüdür. Köpeklerde sık karşılaşılan depresyon, gençlik hastalığı, parainfluenza gibi hastalıkların önüne geçmek ve koruma sağlamak için yapılır. Karma köpek aşısı çoğunlukla yavru köpeklere yapılan ilk aşıdır.
 • Kuduz Aşısı: Yavruluk döneminden itibaren her sene 1 kere yaptırılması zorunlu olan bir aşı türüdür. Kuduza karşı koruma sağlaması için yapılır. Her köpeğe uygulanmalıdır. Yavru köpeklerin 12 aylık olmaları beklendikten sonra kuduz aşısı uygulanmaktadır.

Köpeklerde Corona virüs enfeksiyonu ve bunlara benzer enfeksiyonları önlemek için mutlaka aşı yaptırılması ve aşı takvimine uyulması gerekir.

Yorum Yap

Türkiye'nin tam donanımlı veteriner kliniği olmanın grurunu yaşıyor , tüm patili dostlarımızı kliniğimize bekliyoruz.