Köpeklerde Lyme Hastalığı: Genel olarak kene ısırığı ile birlikte ortaya çıkmaktadır.Kenenin köpeği ısırması sonucu Lyme adı verilen bakteriler köpeğe bulaşmaktadır.

Hastalığın en zor dönemleri kene ısırığından sonraki 2 ile 5 ay sonra ortaya çıkmaktadır.

Eğer alanında uzman bir veteriner hekim tarafından erken teşhis yapılmaz ise köpeklerde çeşitli iç organlarda ve bağışıklık sisteminde ciddi sorunlar belirmektedir.

Lyme hastalığı olarak bilinen kene ısırığı kaynaklı enfeksiyonlardan korunmak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlara kısaca değinecek olursak öncelikle çeşitli halka açık piknik alanlarından ve mesire yerlerinden uzak durmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Eğer böyle ortamlarda bulunuyorsanız mutlaka hijyene ve sterile önem vermeniz gerekmektedir.

Lyme Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın belirtileri gözle görülür bir şekilde olmaktadır. Dolayısıyla kolaylıkla teşhis yapılabilmektedir.

Hastalığın belirtilerine değinecek olursak ;

  • Sık sık titreme hali
  • Eklem bölgelerinde şişlik
  • Yürüme güçlüğü
  • Yoğun yorgunluk hali
  • Baş ağrısı
  • Yüksek ateş
  • Döküntü ve Yoğun kas
  • Vücut ağrıları
  • Boyun bölgesinde sertleşme

Lyme ciddi enfeksiyon oluşturabildiği için bu hastalığa karşı bilinçli olup belirtilerin bir ya da birden fazlası görülmesi durumunda hekim desteği alınmalı.

Aklınızda soru işaretleri kaldıysa aramaktan çekinmeyin : (0212) 923 20 50

Lyme Hastalığı Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Öncelikle birçok antiparaziter uygulamalar ile birlikte hem kendinizi hem de bütün diğer evcil hayvanlarınızı hastalığa karşı koruyucu kılabilirsiniz.

Tüm korunma yöntemlerine rağmen köpeğiniz Borrelia Burgdorferi bakterisine maruz kalmışsa , dikkat. !! Bu noktada veteriner hekim desteği almak çok önemlidir.Lyme hastalığında genel tedavi antibiyotik ile yapılmaktadır.Ancak köpeğin o anki hastalık durumu hekim tarafından incelenmelidir.Ciddi olmayan hastalık durumlarında antibiyotik ile tedavi 2-3 hafta kadar sürmektedir.

Lyme Hastalığı İnsana Bulaşabiliyor mu?

Köpeği ısıran kene eğer enfekte ise insana bulaşma riski de bulunmaktadır.

Öncelikle bu durumun yaşanabilmesi için mutlaka kenenin enfekte olması gerekmektedir. Daha sonrasında ise köpeğin eğer Lyme aşısı yapılmamış ise hastalık kolaylıkla bulaşabilmektedir. Kene ısırığından yaklaşık 2 ya da 5 ay sonra hastalık kendini göstermeye başlamaktadır. Son derece eklem ağrılı ve ateşli devam eden bu hastalık insana da bulaşabilmektedir.

Bunun yanında Lyme hastalığı çok sık yaşanmasa dahi bazı vakalarda köpeklerde nörolojik bozukluklara, çeşitli böbrek hastalıklarına ve kalp ritim bozukluklarına neden olabilmektedir. Hastalık belirtilerini taşıyan köpeklerin en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer köpeğiniz bu belirtileri taşıyor ve gerekli tedavi başlamamış ise ölümcül sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Lyme Hastalığına Karşı İnsanlar Ne Yapmalı?

İnsanların Lyme hastalığına karşı korunabileceği herhangi bir aşı türü bulunmamaktadır. Her ne kadar köpekler için Lyme aşısı bulunsa da insanların bu hastalıktan korunması farklı tedavi yollarıyla mümkün olmaktadır. Genel olarak insanlarda çeşitli uyku bozuklukları, yüksek ateş ve eklem ağrıları gibi belirtilerle ortaya çıkan hastalık kene ısırığından 3 ya da 5 gün sonra kendini gösterebilmektedir. Eğer Lyme hastalığı için kendinizde bu belirtileri görüyorsanız olabilecek en erken teşhis amacıyla ilgili bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Türkiye'nin tam donanımlı veteriner kliniği olmanın grurunu yaşıyor , tüm patili dostlarımızı kliniğimize bekliyoruz.