NT-proBNP (N-terminus pro-B-type natriuretic peptide), bir tür protein olan pro-BNP’nin başlangıç bölgesinden salınan bir peptittir. Vücutta kalp odacıklarında ve dokularında üretilen ve salınan B-tipi natriüretik peptit (BNP) hormonunun biyolojik öncülüdür. BNP ve NT-proBNP, kalp kasının gerilme ve stres durumlarında salgılanan, kalp hastalıklarının belirtilerini ve şiddetini değerlendirmede kullanılan önemli bir biyobelirteçlerdir. Özellikle kalp yetmezliği tanısı ve takibi için sıkça kullanılmaktadır.

Ayrıca; solunum acillerinde hastalığın etiyotojisini açıklamaya yardımcı olur.

Kedi ve Köpeklerde Gizli Kalp Hastalıklarının Teşhisi

7 yaş üzeri anesteziye alınacak kedi köpeklerde gizli kalp hastalıkları teşhisi icin rutin olarak önerilmektedir. ProBNP testi, her yastan kedilerde nedeni bilinmeyen kalp hastalıklarının tespitinde en hızlı ve kolay kullandığımız bir testtir. Yakin zamanda kedi ve köpek genç hastalarımızda asemptomatik (semptom göstermeyen) kalp hastalığını yakalama seferberliğinde bünyemize kattığımız önemli bir kardiyak belirteçtir.

Kedi ve Köpeklerde Kalp Hastalıklarının Sıklığı ve Önemi

Özellikle British shorthair, Scottish shorthair, Himalayan, Exotic Shorthair kalp hastalıklarına yatkin hastalarımıza rutin anestezi öncesi bu testi uygulamayı önermekteyiz. Dikkatimizi çeken diğer bir konu ise sokağa terk edilen ya da kısırlaştırma seferberliğinin doğru yapılmaması sonucu oluşan melez tekir ve sarmanlarda da kalp hastalıklarının görülme sıklığı artmıştır.

Kedilerde kalp hastalığı genellikle ölümcül olana kadar fark edilmez. Amacimiz bu vakaları çok geç olmadan yakalamaktır.

Aynı faktörler köpek dostlarımız içinde geçerlidir. Doğuştan gelen kalp hastalıkları, subaortik stenozis, pulmonik stenozis, Patent duktus arteriozis (PDA), mitralyöz regurgitation (MR), sonradan edinilmiş kalp hastalıkları, dikkate kardiyomiyopatiler, (DCM), kalp kurdu (Drofloriasis), miyokardial infarktüsler gibi çeşitli kalp hastalıkları tespit edilmektedir.

Bu sebeple Şirinpati Veteriner Kliniği olarak dostlarımızın kalp sağlığına önem veriyoruz. Koruyucu hekimliği onlar için ilke ediniyoruz. Rutin ve basit kontroller ile takip sağlıyoruz. Ayrıca ihtiyaç görülen hastalarımız için kalp hastalıkların tanısında yardımcı doppler ultrasound, EKG ve radyografi uygulamaları sağlıyoruz.

Yorum Yap

Türkiye'nin tam donanımlı veteriner kliniği olmanın grurunu yaşıyor , tüm patili dostlarımızı kliniğimize bekliyoruz.